„Z Ciocią Jadzią przez świat”, czyli spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską

W interesującą podroż wyruszyły 13 października br.  dzieci ze szkoły w Tarnowej oraz tuliszkowskiej podstawówki.  Razem z książkową bohaterką – Ciocią Jadzią –  odwiedziły między innymi Brazylię i stolicę tego państwa, którą jest Rio de Janeiro, a także historyczną krainę nazywaną PRL-em, która przed ponad trzema dekadami rozciągała się na obszarze między Bugiem a Odrą.

Ciocia Jadzia to książkowa bohaterka Elizy Piotrowskiej. Autorka serii wydawniczej z tą tytułową postacią, której jak się okazuje pierwowzorem jest sama pisarka. Od rana spotkała się z młodymi czytelnikami w Społecznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia „Przylesie Wsi Tarnowa”, a po nim w gminnej książnicy z uczniami klas 2,3 i 4  Szkoły Podstawowej w Tuliszkowie. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się nieco więcej o tym, w jaki sposób powstają przygody Cioci Jadzi, kim jest bohaterka serii i dlaczego jest ciocią. Odpowiedź okazał się niezwykle prosta i logiczna. Jak twierdzi Eliza Piotrowska, sama jest ciocią i czuje jak  mocno jest to niedoceniana instytucja rodzinna, często spełniająca równie ważną rolę w życiu dziecka, co babcia czy dziadek.  Uczestnicy spotkania w Tarnowej przyznali, że każde z nich ma swoją ulubioną ciocię. Mieli też mnóstwo pytań do pisarki, interesowało ich na przykład, ile czasu potrzebuje na napisanie nowej książki, skąd czerpie inspiracje do kolejnych opowieści. Miel sporo podpowiedzi dotyczących tematów kolejnych przygód, jakie mogłyby spotkać sympatyczną  bohaterkę.

Na zakończenie można było kupić niektóre części serii, opatrzone dedykacją i autografem pisarki. Ogromne zainteresowania budziła także maskotką prezentującą Ciocię Jadzię, z którą chętnie robiono sobie zdjęcia.

Eliza Piotrowska to niezwykle barwna postać i znakomity przewodnik  po świecie. Z wykształcenia historyk sztuki, tłumacz języka włoskiego, z zamiłowania i wyboru  podróżnik, od ponad dekady mieszka w Brazylii, wcześniej natomiast była obywatelką Wiecznego Miasta nad Tybrem. Jest także ilustratorką swoich książek.

 

 

Skip to content