Warsztaty drukarskie pt. „Czasy erą Gutenberga zwane.”

W poniedziałek, 26.11.2018 odbyły się warsztaty drukarskie pt. „Czasy erą Gutenberga zwane” przeprowadzone przez firmę „Kalander” . Warsztaty zostały sfinansowane w ramach realizacji projektu „Bawiąc – uczyć, czyli tuliszkowskie podróże w czasie i przestrzeni”. Projekt ten, przygotowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę w Tuliszkowie zakładał przeprowadzenie szeregu spotkań dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych z terenu miasta i gminy Tuliszków. Głównym celem projektu była integracja społeczna oraz przybliżenie w ciekawej i niebanalnej formie wybranych zagadnień z dziedziny wiedzy o świecie.

W warsztatach wzięli udział uczniowie ze szkół w Tuliszkowie, Ogorzelczynie, Grzymiszewie i Tarnowej. Aby obrazowo ukazać dawną „czarną sztukę”, osoby prowadzące warsztaty ubrane były w dawne stroje rzemieślnicze: drukarza oraz zecera. Ponadto każdy uczeń miał możliwość zapoznania się dużą prasą drukarską, wzorowaną na prasie Gutenberga. Uczestnicy zajęć kolejno przechodzili przez poszczególne stanowiska, którymi były: zecernia, gdzie odbywał się ręczny skład tekstu przy użyciu czcionek, drukarnia z prasą drukarską, gdzie omawiano poszczególne czynności a także drukowano certyfikat uczestnictwa, jak również ilustratornia ukazująca w jaki sposób następowało przygotowanie ilustracji do ksiąg. Ta wyjątkowa podróż w czasie zapewniła uczniom, oprócz sporej dawki wiedzy, również odpowiednią dawkę dobrej zabawy, co sprawiło, że warsztaty drukarskie były dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem.

Realizacja wszystkich zadań była możliwa dzięki dotacji z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, w ramach umowy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie Stowarzyszeniem „Solidarni w partnerstwie” z siedzibą w Starym Mieście.

Dodaj komentarz

Skip to content